Piza (Pisa): Krzywa Wieża, baptysterium, Pole cudów, zwiedzanie

Krzywa Wieża w Pizie

O krzywą wieżę we Włoszech nietrudno. Praktycznie w każdym większym miasteczku znajdziemy co najmniej jedną (a nawet można by się pokusić o stwierdzenie, że to prostą trudno znaleźć, jeśli w ogóle jest jakaś). Ale z tych krzywych jest jedna szczególna, która przyciąga turystów z całego świata, no i stała się ikoną pop-kultury. Oczywiście mowa o Krzywej Wieży w Pizie (wł. Pisa). Piza zaś to nie tylko słynna Wieża.

Piza: Krzywa Wieża i Pole Cudów

Wieża znajduje się na Polu Cudów, czyli Campo dei Miracolia. Miejsce to znajduje się na liście UNESCO od 1987 roku i jest centralnym punktem turystycznym Pizy. Stoi tu także katedra, baptysterium oraz cmentarz i muzeum. Jednak oczywiście to Torre Pendente, czyli słynna Krzywa Wieża, jest tym, co nadaje temu miejscu charakteru i odpowiada za rozgłos.

Cały kompleks na zewnątrz jest otwarty, żeby sobie podejść i pooglądać, wystarczy przebić się przez tłum, który jest tu całkiem spory. Przyjeżdża tu wiele wycieczek, które czasem stają tu dosłownie na kilkanaście minut, by zrobić sobie zdjęcie i pojechać dalej. Jednocześnie ceny wejściówek na samą wieżę są raczej wygórowane, by także zredukować liczbę odwiedzających. Wejścia do pozostałych budowli mają już bardziej rozsądne ceny. Byliśmy we wrześniu, wejście na wieżę było wówczas jak najbardziej możliwe praktycznie bez kolejki. Bilety można też kupić w sieci (i przy okazji sprawdzić ceny, jest tu kilka opcji z wieżą i bez niej).

Historia Pizy

Miasto założyli jako swoją osadę prawdopodobnie Etruskowie. W 180 przed naszą erą zostało zajęte przez Rzym. Początkowo było ważnym portem morskim, później także uniwersyteckim. Między X a XII wiekiem było siedzibą niezależnej Republiki, potem W większości zależne od Genui i Florencji. Znaczenie zaczęło maleć od XVI wieku, gdy rzeka Arno została zamulona, co doprowadziło do upadku portu. Warto dodać, że w 1409 zorganizowano tu sobór w Pizie.

Historia katedry

Katedrę zaczęto budować w 1063 roku, pierwotnie ukończono ją w 1118 roku. Obecny budynek pochodzi jednak z roku 1604, gdy odbudowano ją po pożarze. Dzwonnicę katedralną, czyli tak zwaną kampanilę, rozpoczęto budować w 1174 roku. Praca nad wieżą trwała 177 lat. Dość szybko zaczęła się przekrzywiać, co oczywiście utrudniało proces budowy. Gdy tworzono ostatnie piętro i montowano dzwony, budowniczy mieli świadomość ryzyka zawalenia się konstrukcji, jednak kontynuowali pracę. W 1990 roku na 11 lat wieżę zamknięto dla turystów, trwały wówczas prace konserwatorskie, które miały uniemożliwić jej dalsze przechylanie się i w konsekwencji zawalenie. Dodajmy jeszcze dwie rzeczy, krzywe wieże we Włoszech to właściwie norma. Istnieją praktycznie w każdej większej miejscowości, ale nie mają takiego rozgłosu. Natomiast w księdze rekordów Guinnessa jako najbardziej odchylona wieża jest wpisane Capital Gate Tower w Abu Zabi, acz w tym wypadku był to zamysł architekta, a nie wypadek przy pracy.

Galileusz i Krzywa Wieża w Pizie

Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim Galileuszowi, przynajmniej w powszechnym mniemaniu. Podobno wybrał on tę wieżę by dokonać eksperymentu ze spadkiem swobodnym ciał. Na tym zbudowano cały mit, który dziś jest już trochę zapomniany, ale sława wieży wciąż trwa. Nawet to, dlaczego Galileusz wybrał akurat tę wieżę obrosło legendą. Po pierwsze nie ma dowodów, że akurat ją wybrał i wykorzystał. Po drugie zaś, nawet jeśli tak było, to mówiąc wprost miał ograniczone pole manewru. Pracując na Uniwersytecie w Pizie wybrał coś co  miał pod ręką, czyli pobliską wieżę katedralną.

Piza i słynni matematycy

Piza to też znane, stare, choć dziś już nie tak ważne, miasto uniwersyteckie. Uczelnię otwarto tu w 1343 roku. Poza Galileuszem do najbardziej znanych uczonych związanych z miastem należą Fibonacci i Dini.

Piza: Bazylika San Piero a Grado

Poza katedrą, drugim ważnym punktem, choć już nie tak licznie odwiedzanym, jest bazylika San Piero a Grado. Według tradycji zbudowano ją na miejscu, gdzie święty Piotr postawił swoją stopę, gdy zszedł na ląd udając się do Rzymu.

Zwiedzanie Pizy

No i oczywiście Piza pojawia się w kinie, znów przede wszystkim jako jeden z istotnych zabytków Włoch.

Sama Piza jest raczej słabo oznaczona. Trudno znaleźć mapki, oznaczenia też raczej nie występują. Idąc z dworca jednak wystarczy iść za tłumem ludzi, mijając mnóstwo sklepików.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak włoski
Piza i Krzywa Wieża
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły