Egipt: Informacje praktyczne i porady

Piramidy egipskie, Giza, Egipt

Egipt – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Kraj ten odwiedziliśmy i zweryfikowaliśmy w 2007 oraz 2025 roku.

Egipt: Podstawowe informacje

Uwagi ogólne: Egipt z jednej strony to wspaniałe zabytki, ale też rozbudowane kurorty. Kiedyś był bardzo popularną destynacją wśród turystów, ale z powodu zamachów i zamieszek, trochę się to zmieniło. Próbuje wracać do łask, ale to dość trudne zadanie, ze względu na sytuację na bliskim wschodzie, oraz rosnąca konkurencję. Wciąż jednak ze względu na ceny to bardzo popularne miejsce wypoczynku.

Klimat: Przewaga klimatu skrajnie suchego, zwrotnikowego. Najlepszy okres na podróżowanie to wiosna – marzec-maj lub jesień (wrzesień-październik). W lecie robi się gorąco. Jeśli komuś zależy bardziej na wypoczynku nad morzem to lato też jest dobre. Przy nurkowaniu także zima.

Język: Formalnie arabski. Z zachodnich języków przede wszystkim angielski.

Baza noclegowa: Hurghada, Taba, Sharm el Sheikh czy Dahab mają bardzo rozbudowaną bazę hotelową. Tam gdzie przybywają turyści nie ma problemu. Można szukać na Booking. Dobre oferty można też znaleźć u touroperatorów, zwłaszcza jak zależy komuś na komforcie i wypoczynku. Podobnie jest z dużymi miastami, sporo hoteli.

Strefa czasowa: UTC+2 zimą, UTC +3 latem, czyli godzina różnicy względem Polski. Do 2023 przez cały rok obowiązywał jeden czas, ale zostało to zmienione.

Egipt: Transport

Dojazd: Najlepszy sposób to samolot, zwłaszcza czartery, ale LOT lata bezpośrednio także do Kairu.

Samochody i transport wewnętrzny: Do wielu miejsc można dotrzeć z lokalnymi wycieczkami, mniejszymi lub większymi. Z powodu zagrożenia terrorystycznego i zamieszek istnieją pewne restrykcje w samodzielnym poruszaniu się samochodami po kraju. Oczywiście zmieniają się one trochę w czasie (warto sobie zweryfikować). Podczas naszej pierwszej wizyty, by podróżować poza miastami i ich bliskimi okolicami trzeba było być częścią konwoju ochranianego przez wojsko i policję. Podczas drugiej, kontrole i zamykanie dróg obowiązywały na południu na noc lub jakiś czas, głównie między wybrzeżem (kurorty) a miejscowościami nad Nilem. Poruszanie się z Kairu do Luksoru samochodem nie stanowi problemu, ale trasy po bokach owszem. Poza kontrolami i zamykaniem dróg, warto pamiętać, że część dróg jest płatna.

To tak naprawdę sprawia, że alternatywą są wycieczki (np. jak chcemy jechać do oaz czy na pustynię). Natomiast na trasie Kair – Luksor – Asuan można posiłkować się pociągiem oraz samolotem. Jeśli chodzi o pociągi to działa tu prywatna firma oferująca pociągi nocne – więcej. W pozostałych przypadkach zostają koleje egipskie. Lokalne linie lotnicze (EgyptAir czy Nile Air) mają w swojej ofercie połączenia z wieloma miejscami z turystycznej mapy (tak miasta z zabytkami jak i kurorty). Plus sporo agencji oferuje też rejsy po Nilu.

Wynajęcie samochodu w Egipcie: Nie próbowaliśmy samodzielnie podróżować po Egipcie.

Uber: Działa w najważniejszych i najbardziej turystycznych zakątkach Egiptu. Ceny są dość konkurencyjne.

Egipt: Prawo

Wiza: Obecnie wizę najłatwiej wyrobić online na stronie: Visa2Egipy.gov.eg. Jest to przede wszystkim formalność i opłata. Proces jest dość łatwy, trzeba wpisać dane, a następnie wgrać skan głównej strony paszportu. Problem polega na tym, że w przeciwieństwie do wielu innych krajów, po wysłaniu i opłaceniu zgłoszenia, cały proces jest w pełni ręczny. W Kenii działało to na zasadzie, system przetworzył, ktoś w dzień roboczy przeczytał, potwierdził i wiza jest, tutaj jest kilka kroków weryfikacyjnych i całość trwa parę dni. Czytaliśmy, że bezpiecznie jest mieć 5-7 dni zapasu, ale jak pojawią się pytania, bo coś, to cały proces zaczyna się od nowa. Więc dobrze zacząć o tę wizę ubiegać się na minimum 2 tygodnie przed wyjazdem. W naszym wypadku wiza nie przyszła na czas, ale była już gotowa w systemie (my wglądu w to nie mamy), więc celniczka nas wpuściła, bo wszystko było w porządku.

Jeśli wybieramy się tylko na półwysep Synaj to można skorzystać z bezpłatnej wizy – „Sinai Only”, ważnej przez 14 dni. Tu uwaga: przepisy się niestety zmieniają. Egipt od lat zapowiada, że nie będzie można dostać wizy na lotnisku, jeśli się nie jest częścią wycieczki, tylko podróżuje samodzielnie. Przepisy te jednak ostatecznie nie zostały wprowadzone. Przez pewien czas działał też dodatkowy podatek przy przylocie. Na Synaj można się dostać od strony Izraela (Ejlat), ale warto pamiętać o tym, że choć sam Izrael nie daje pieczątek, to przejście Ejlat-Taba często jest traktowane jak wizyta w Izraelu (np. w Iranie czy Libanie).

Przepisy celne: Należy zwrócić szczególną uwagę na to, że zakazane jest wwożenie jakichkolwiek narkotyków, czy środków halucynogennych. Włączają w to choćby mak i niektóre leki (opiody). Zakazane jest wywożenie artefaktów archeologicznych, muszli, czy koralowców. Można jednak zabrać ze sobą kamienie. Mają też spore ograniczenia, co do wywozu i wwozu funtów egipskich.

Prawo i obyczaje: Egipt to kraj islamski, gdzie religia odgrywa dość istotną rolę. Jednak ośrodki takie jak Sharm El Sheikh czy Hurghada rządzą się swoimi prawami, nawet podczas ramadanu. Poza tymi miastami należy zwracać szczególną uwagę na kwestie mogące gorszyć muzułmanów (np. nieodpowiedni strój kobiet itp.). Ale z drugiej strony jest to też kraj arabski, w wielu miejscach otwarty na inne kultury.

Dni wolne: Piątek, sobota. Czas pracy w trakcie Ramadanu jest skrócony do 6 godzin.

Drony: Już samo posiadanie drona wymaga licencji ministerstwa obrony. Jego używanie jest jeszcze bardziej problematyczne. Drony są zakazane dla prywatnego użytku.

Bezpieczeństwo w Egipcie

Szczepienia wymagane: Brak. Zaleca się szczepienia na WZW A i B oraz czerwonkę.

Choroby: Nic szczególnego. Nie licząc oczywiście słynnej klątwy faraona, czyli innej flory bakteryjnej połączonej z niskim standardem higieniczno-sanitarnym. Niestety klątwa faraona należy chyba do najbardziej zdradliwych i najmocniej dających o sobie znać zatruć. Dobrze jest mieć ze sobą coś w stylu leku – Nifuroksazyd oraz Xifaxan i stosować przy pierwszych objawach zatrucia. Leki można zabrać z Polski, ale ich zakup i użytkowanie należy wpierw skonsultować z lekarzem.

Bezpieczeństwo polityczne i kryminalne: To znów dość trudny temat, w którym nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Owszem istnieje ryzyko zamachów terrorystycznych. Na przestrzeni wielu lat miało miejsce, odbiło się to mocno na turystyce w Egipcie i na samej gospodarce. Jeden zamach skutecznie odstrasza ludzi przez najbliższych kilka lat. Z drugiej strony rząd stara się robić wszystko, by tym zamachom zapobiegać. W kurortach jest bardzo dużo wojska i policji, plus kontrole (choć w tym wypadku jest to bardzo zmienne w czasie, skorelowane z zamachami, wtedy znów tego jest więcej, potem często zanika). Niektóre hotele przy wejściach mają zamontowane wykrywacze metali. W centrum Kairu też jest wojsko, ale nawet bardziej nie z powodu ataków terrorystycznych, a zamieszek.

Drugi problem to sytuacja w kraju. Po arabskiej wiośnie Egipt, podobnie jak wiele innych krajów w regionie, nie uspokoił się. Sytuacja jest raczej uśpiona, co może powodować nawroty niepokojów społecznych. Rządzący o tym wiedzą i w pewien sposób ograniczają prawa obywatelskie. To nie jest jednak odczuwalne w turystyce. Wręcz przeciwnie, czasem można odnieść wrażenie, że turysta ma tu lepiej.

Trzecia rzecz to wspomniani naganiacze i czasem oszustwa. To ona najbardziej dotyka zwykłych przyjezdnych i trzeba mieć tego świadomość. Oni są dość nachalni i cwani. Przykładowo mogą prosić o pomoc w pisaniu listu do Polski i zapraszają w ten sposób do swojego sklepu, częstują herbatą i potem próbują emocjonalnie wymusić zakup. W tej materii dużo też się zmieniło na plus na przestrzeni lat, co wynika też ze świadomości rządu, jak jest to odbierane. Nie wyrugowano tego kompletnie, ale w 2025 było pod tym względem o wiele lepiej.

Bezpieczeństwo naturalne: Podobnie jak w krajach regionu. W teorii mogą choćby zdarzyć się skorpiony przy pustyni, ale my na nic takiego się nie natknęliśmy. Dodatkowo w Morzu Czerwonym co jakiś czas słyszy się o atakach rekinów na bardziej otwartych wodach.

Prawdę mówiąc najbardziej niebezpieczne jest w Egipcie przechodzenie przez ulicę. Tu ruch naprawdę jest olbrzymi i nie ma specjalnie zasad.

Warto tu poruszyć jeszcze jedną kwestię, czyli jakość usług. O ile znów w wielu przypadkach firmy stawiają na jakość, jest wiele mniejszych firm (często pracujących dla tych dużych jako podwykonawcy), które działają na zasadzie przysłowiowych Januszy Biznesu, maksymalizują zyski. Stąd historie o przeładowanych statkach, niesprawnych samochodach, to wciąż codzienność Egiptu.

Egipt: Płacenie

Waluta: Funt Egipski (EGP), który jest oznaczany często jako LE, rzadziej E£ czy ج.م. Twardą walutą wciąż jest tu dolar (USD), ale również Euro (zwłaszcza w okolicy Marsa Alam było preferowane). Z tym, że przelicznik w sklepach często jest identyczny – czyli 10 EUR = 10 USD. Przy obecnym kursie dolar jest więc bardziej opłacalny. Ale w większości przypadków lepiej było płacić w funtach egipskich.

Płatności kartą i bankomaty: W dużych miastach i w kurortach znalezienie bankomatu nie stanowi problemu. Podobnie jak płacenie kartą w droższych miejscach (korzystamy głównie z karty Curve). Jednak zwykle bez gotówki się nie obejdzie. Jedyny problem polega na tym, że część bankomatów ma ograniczenie w wydawaniu pieniędzy do np. 4000 LE.

Egipt stawia na płatności kartą, więc w wielu muzeach czy państwowych stanowiskach archeologicznych nie ma innej możliwości niż płatność kartą. Gotówka nie jest przyjmowana. Sporo sklepów, także mniejszych, również obsługuje karty. Podobnie jest z restauracjami. Gorzej jest z hotelami, tu bardziej nastawiają się często na twardą gotówkę, więc doliczają prowizje za płatność kartą.

Napiwki: Bakszysz, czyli napiwki są bardzo powszechne. Wynikają wprost z kultury. Kiedyś bakszysz był rodzajem islamskiej jałmużny dla biedniejszych. Obecnie to raczej obowiązek. W wielu miejscach oczekuje się tego od turystów, czasem w dość natarczywy sposób. Praktycznie za każdą pomoc, także w hotelu. Znów zmiany rządowe powodują, że nie jest to tak uciążliwe jak kiedyś. W wielu miejscach są nawet tabliczki, by nie dawać napiwków, bo wszystko jest w cenie, ale… ręce i tak wystawiają.

Ceny ogólne: Egipt jest raczej tańszym z naszej perspektywy krajem, ale może być to złudne, bo w turystyce można się naciąć. I dobry przykład przebitki cenowej – proponowano nam lunch w restauracji dla turystów (w formie bufetu), co kosztowało 2000 LE (za dwie osoby). Poszliśmy jednak do sieciówki dla Egipcjan i za obiad z napojami zapłaciliśmy 125 LE (za dwie osoby). Egipt nieturystyczny, czyli poza kurortami jest dużo tańszy niż Polska, ale jak się popatrzy na ceny kurortowe to już olbrzymiej różnicy nie widać.

Prąd i komunikacja w Egipcie

Internet: Jeśli nie trafimy do hotelu czy restauracji, która udostępnia wifi, zostają kawiarenki lub zakup lokalnej karty SIM z pakietem internetowym. My na lotnisku kupiliśmy karty Orange i mieliśmy internet przez prawie cały wyjazd.

Telefony: Roaming dostępny. Zasięg telefonów w różnych częściach kraju ograniczony.

Telefony alarmowe: 122 policja, 123 pogotowie, 180 straż pożarna.

Gniazdka elektryczne: Wtyczki w Egipcie są takie same jak w Polsce (220 V), zazwyczaj. Czasem mogą się trafić jakieś dziwne, starsze wtyczki (stare budynki), lub wtyczki dwusystemowe (dopasowane także do brytyjskich). W tańszych hotelach gniazdka w pokoju mogą nie być standardem.

Kuchnia egipska

Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Lokalne jedzenie bardzo podobne do innych kuchni z regionu, więc coś się bez problemu znajdzie. Są tu choćby falafele (tu często robi się je z bobu), inne typowe jedzenie to koshari. Do tego dochodzi sporo mięsnych potraw i ryb. W kurortach mnóstwo zachodniego jedzenia, podobnie w miastach, czasem jednak ciężko znaleźć coś bardziej lokalnego.

Alkohol: Formalnie jest to kraj muzułmański, ale otwarty na turystów. W Hurghadzie nie będzie żadnego problemu z kupnem alkoholu (w hotelach, czy restauracjach). W innych miejscach różnie, ale nawet w Kairze jest sklep z alkoholem, gdzie nikt niczego nie sprawdza. Jednak warto pamiętać, że w razie jakiegokolwiek wypadku okaże się, że jedna z osób była pod wpływem alkoholu, to nawet jeśli jest tylko ofiarą, prawo będzie działać przeciwko niej. Poza miejscami turystycznymi alkohol dość trudno dostępny (lub w ogóle).

Dostępność restauracji i barów: W miejscach turystycznych naprawdę jest ich sporo. Poza trasą bywa różnie.

Kultura Egiptu

Religia: Dominuje islam sunnicki, prawie 90% społeczeństwa. Aktywiści islamscy, jak Bractwo Muzułmańskie mocno próbują wpływać na kształt kraju, ale obecnie jest dużo spokojniej (nie ma już pomysłów zakopywania Piramid). Drugim wyznaniem są chrześcijanie należący do Kościoła Koptyjskiego – 10%. Warto pamiętać, że Koptowie są rdzennym ludem Egiptu, z czasów przed Arabami, sami mówią o sobie jako spadkobiercy starożytnego Egiptu.

Ludzie: Jak byliśmy pierwszy raz to ludzie byli tu dość mocno nastawieni na turystykę, a wyobrażenia, że turysta to chodzący bankomat było bardzo duże. Ilość nachalnych naganiaczy psuje komfort odpoczynku w Egipcie. Rząd ma już świadomość tego problemu, więc powoli się to zmienia i można już doświadczyć bardziej innej strony, czyli arabskiej gościnności. Coraz więcej firm patrzy na jakość i zadowolenie klientów, nie na zarobek w krótkim terminie. W wielu miejscach spotykaliśmy się z życzliwością ze strony przypadkowych ludzi, którzy witają nas w Egipcie, czy pozdrawiają.

Toalety: Różnie, w turystycznych miejscach typ europejski. Poza nimi można natknąć się na tureckie. W wielu miejscach są one dodatkowo płatne i tu jest ten problem z bakszyszem. Formalnie nie powinny być, ale człowiek, który pilnuje i blokuje, nie chce wpuszczać, jak nie dostanie kilku funtów.

Drażliwe tematy: Arabska wiosna 2011, powiązania z terrorystami i tak dalej. Podobnie jest z prawami obywatelskimi. Władze wprowadzają rządy silnej ręki, by zapewnić zarówno spokój w Egipcie, ale też pewność, że ich ludzie nie przepędzą.

Egipski niezbędnik turystyczny

Co warto przywieźć z Egiptu: Przyprawy, perfumy, chusty, daktyle, olejki zapachowe.

Oznaczenia i drogowskazy: Średnio lub słabo. Co gorsza, część znaków drogowych wskazujących kierunek, czy odległość jest jedynie po arabsku. Zazwyczaj jest też nazwa angielska, ale nie zawsze.

Informacja turystyczna i mapy: Podobnie jak w innych krajach arabskich, raczej nie mamy na co liczyć, ten typ promocji na miejscu jest słabo rozwinięty, ale jest dużo lokalnych biur organizujących wycieczki z kurortów, czy nawet hoteli. Trudno je ominąć, ale one naprawdę potrafią dostarczyć dobrą informację.

Gdzie szukać informacji: oficjalna strona turystyczna – Egypt.travel/pl.

Zwiedzanie Egiptu

Główne cele turystyczne, czyli co zobaczyć w Egipcie: Zabytki: Piramidy w Gizie, Luksor, Abu Simbel, Asuan, Abydos, Edfu, Kom Ombo czy okolice Memfis. Religijnie: Góra Synaj. Miasta: Kair, względnie Aleksandria czy Asuwan z tamą. Natura to przede wszystkim wyprawy na pustynię, najbardziej znane to Biała Pustynia, czy oazy Siwa lub Fajum, ale również stanowisko Wadi al-Hitan. Kurorty: Szarm el-Szejk i Hurghada czy Marsa Alam (uchodzi za idealne do nurkowania), ale nie tylko. Popularne są wycieczki w stylu rejsem po Nilu. Religijnie istotna jest góra Synaj.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Egiptu: Prawdę mówiąc jest to z powodu bezpieczeństwa kraj bardziej dla zaawansowanych podróżników (i żeby było jasne, chodzi tu często o ograniczenia, o których pisaliśmy w podróżowaniu, z Marsa Alam do Asuanu jest droga, ale jak wojsko ją zamknie, to nagle robi się problem). Najłatwiej wybrać sobie wycieczkę stacjonarną do kurortu i tam dobrać wycieczki w lokalnych biurach. Bardziej zaawansowane byłoby mieć bazy w różnych miastach i się między nimi przemieszczać (choćby samolotami), wspomagając taksówkami na miejscu. W przypadku trasy po Nilu, drogi są dobre i można tam jeździć do kolejnych punktów, także samochodem i to ludzie robią.

Są jednak miejsca, gdzie trudno dotrzeć bez wycieczek, np. pustynie. Biała Pustynia nie tylko wymaga samochodu 4×4 ale z powodu słabych oznaczeń, przydatny jest tam kierowca. W tym wypadku lepiej posiłkować się biurami i to najlepiej takimi, którym zależy na opinii i są w stanie interweniować, gdy podwykonawca, ma inną wizję, niż uzgodniona. Innymi słowy, warto sprawdzać recenzje. Wycieczek można szukać na GetYourGuide. Natomiast jedna uwaga, te w sieci są trochę przetrzebione, na miejscu agencji jest więcej i łatwiej targować się o ceny, ale jeśli zależy nam na czymś konkretnym to lepiej rezerwować je wcześniej.

Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.

Szlak egipski
Praktycznie
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły