Choć formalnie, wg konstytucji, stolicą Holandii jest Amsterdam, to jednak rząd, parlament czy rodzina królewska urzędują w Hadze (nid. Den Haag). Historycznie była to początkowo zaledwie mała osada niedaleko zamku myśliwskiego władców Holandii, z czasem się rozrosła . Haga to dziś bardzo różnorodne, intrygujące połączenie starego z nowym, a przy tym pełni ważną rolę międzynarodową, jak choćby jest siedzibą Trybunału Sprawiedliwości czy Europolu. Mimo to stare miasto znów idealnie nadaje się na krótki spacer.
Historia, polityka i biznes
Haga to nie tylko prawdziwa stolica polityczna Holandii, ale też ważne miasto biznesowe. Funkcję centrum ekonomicznego współdzieli z bliskim Rotterdamem. Zażyłość i bliskość między tymi miastami jest tak duża, że współdzielą one jedną linię metra, więc spokojnie można się poruszać między nimi.
Biznes lubi wysokie i nowoczesne biurowce. Tych w Hadze jest sporo. Bardzo ciekawie wygląda to z perspektywy centrum, gdzie widzimy starą zabudowę, a za nią gdzieś w oddali drapacze chmur. Umiejętnie to połączono, jedno nie wchodzi na drugie, a przy tym wizualnie współgrają.
Haga: Zamek Binnenhof
Przepiękny, częściowo otwarty publicznie jest zamek Binnenhof, położony nad jeziorem Hofvijver, ze słynną salą rycerską. Sala ta obecnie jest używana do cyklicznych spotkań monarchy z parlamentem.
Pałace królewskie w Hadze
W Hadze mamy dwa oficjalne pałace królewskie. Są to Huis ten Bosch i Noordeine Palace. Pierwszy znajduje w Haagse Bos, to pozostałość po dawnym lesie, która obecnie bardziej przypomina park. Drugi jest bardziej w zabytkowym centrum. Wejście do obu raczej jest trudne, ale można je zobaczyć z zewnątrz. W Holandii są trzy oficjalne pałace królewskie, dwa w Hadze i jeden w Amsterdamie. Dodatkowo rodzina królewska ma własny zamek.
Tereny zielone w Hadze
W Hadze nie brakuje też terenów zielonych. W parku przy pałacu królewskim (Noordeine Palace) można zobaczyć dzikie króliki. Zaś w parku (Haagse Bos) przy dworcu centralnym, poza ptactwem, jest też wyspa, na której za ogrodzeniem pasą się jelenie.
Muzea i inne atrakcje Hagi
Mając trochę więcej czasu na Hagę można też spróbować pojechać na plażę, czy raczej kąpielisko Scheveningen z molem. Niektórych może zainteresować Madurodam, czyli miniatura całej Holandii, o ile oczywiście ktoś lubi takie atrakcje. Z muzeów warto rozważać Mauritshuis posiadające ciekawą kolekcję prac malarzy niderlandzkich (w tym choćby słynną „Dziewczynę z perłą” Vermeera) lub Gemeentemuseum z pracami Pieta Mondriana.
Haga: zwiedzanie
Darmowych mapek jako takich w punkcie informacyjnym nie ma. Są za to broszury, na których są także mapki zabytkowego centrum, oraz wiele innych informacji. Do zobaczenia najważniejszych rzeczy jak najbardziej wystarczają.
Haga czy nawet Rotterdam bez wątpienia mają ten problem, że choć to duże miasta, jeśli chodzi o zabytki są jakby uboższymi krewnymi innych okolicznych miejscowości Beneluxu. Jednak z powodu rozłożenia interesujących miejsc także poza ścisłym centrum, pełniejsze zwiedzenie Hagi wymaga poświęcenia większej ilości czasu. Samo centrum da się zobaczyć szybko, bo nie jest zbyt duże.
Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.
Szlak holenderski | ||
Haga |