Między Dreznem a Saksońską Szwajcarią znajduje się jeszcze jedna atrakcja warta uwagi. To twierdza Königstein (niem. Festung Königstein), co z niemieckiego znaczy tyle co królewski kamień. Usytuowana na skalistym płaskowyżu 400-letnia forteca przyciąga turystów. Znajduje się ona na wysokości 247 metrów nad rzeką, co sprawia, że widoki stąd na dolinę Łaby są naprawdę piękne. Formalnie to dalej góry Połabskie.
Spis treści
Historia twierdzy Königstein
Ten majestatyczny i monumentalny kompleks rozciąga się na 10 hektarów. Choć obecna forteca liczy sobie cztery wieki, to jednak nie jest to pierwsza budowla powstała w tym miejscu. Już w XIII wieku Czesi wybudowali tu zamek. Dzisiejszy kasztel powstał w pierwotnej wersji w XV wieku wraz z przejęciem tych ziem przez Sasów. Obiekt składa się nie tylko z murów, ale też prawie 50 budynków i parku, dzięki czemu jest to idealne miejsce spacerowe, z niesamowitymi widokami na koryto Łaby.
Sasi lubili to miejsce z kilku powodów. Przede wszystkim jest to teren rozległy, w sam raz na różne ucztowania, a przy tym bezpieczny. Więc dwór drezdeński Wettynów nie raz przenosił się tu przy okazji różnych uroczystości. Gdy akurat były gorsze czasy, fortecę wykorzystywano jako bezpieczny skarbiec. Zaś tutejsze więzienie nazywano czasem „saksońską bastylią”. Choć nie było tu powtórki z Paryża, nie było szturmu czy zniszczenia. Po prostu takie nazewnictwo tylko, głównie z powodu przetrzymywania tu wrogów politycznych. Swoją drogą jako wiezienie twierdza była wykorzystywana również w czasie obu wojen światowych.
Zwiedzanie Königstein
Dziś zachowały się przede wszystkim imponujące mury, które widać z daleka. Jest też kolekcja armat, no i wspaniałe widoki. Cześć z budynków została przerobiona na obiekty muzealne. Można się dowiedzieć trochę o historii tak tego miejsca, jak i państwa Sasów, ale są też miejsca, gdzie prezentuje się sztukę nie mającą wiele wspólnego z okresem. Atrakcją bez wątpienia jest też możliwość eksplorowania budynków takich jak piwnice, stajnie, magazyny czy nawet kościoły. Do zobaczenia jest także studnia, która uchodzi za jedną z najgłębszych w Europie. Najważniejsze budynki to Zamek Magdaleny (dawny spichlerz), Dom Komendanta, stare koszary, dom studzienny, czy żółty Zamek Fryderyków.
Jak na Niemcy przystało takie miejsca są bardzo przyjazne turystom pragnącym sobie odpocząć, czegoś się napić i zjeść. Znajdziemy tu kilka miejsc przeznaczonych na konsumpcję. No i oczywiście na zabawę. Dzieci, ale nie tylko, mogą wypożyczyć stroje. Nawet na mury można wjechać windą. Na zwiedzenie całego kompleksu trzeba zarezerwować 3-4 godziny.
Dojazd i okolice twierdzy
Do twierdzy zdecydowanie najłatwiej dojechać samochodem. Choć znajduje się stosunkowo blisko Bastei w linii prostej, to ponieważ forteca zlokalizowana jest na drugim brzegu Łaby, trzeba trochę nadrobić kilometrów, by tu dojechać. W każdym razie zarówno Bastei jak i Königstein są dość komplementarnymi miejscami, które łatwo odwiedzić w ten sam dzień.
Przed zamkiem znajduje się płatny parking. Można tu także spokojnie dojechać z Drezna lokalnym pociągiem. Godziny otwarcia i ceny wstępu można sprawdzić na stronie.
Natomiast jest opcja dotarcia tutaj innymi środkami transportu, wliczając to kolej, autobus oraz co może być jeszcze ciekawszą opcją statek płynący po Łabie (np. z Drezna). Na stronie twierdzy te opcje są dość dobrze opisane i aktualizowane.
W twierdzy nagrano też kilka ujęć do filmu „W 80 dni dookoła świata” (2004) Franka Coraci z Jackie Chanem.
Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.
Szlak niemiecki | ||
Twierdza Königstein |