Istria to ciekawy geologicznie region. Dzieli się na Istrię Białą, Szarą i Czerwoną. Nazwy części regionów pochodzą od koloru skał i ziemi: Istria Biała to głównie wapienie, Istria Szara to flisz (szarawa skała terygeniczna, niekiedy o zielonkawym lub żółtawym odcieniu), zaś Istria Czerwona to rejon posiadający glebę o wyraźnie czerwonym zabarwieniu, bogatym w tlenek żelaza. Istria Biała tworzona przez skały wapienne jest bogata w twory krasowe, do których należą jaskinie. Jest ich tutaj około tysiąca! Jaskinia Baredine (chor. Baredine Jama-Grotta) jest jedną z nich, znajduje się jakieś 30 kilometrów od miasta Poreč.
Spis treści
Jama Baredine informacje podstawowe
Jaskinia Baredine znana jest od starożytności (znaleziono tu ślady ceramiki, co sugeruje, że mogła być zamieszkana), ale dokładnie zbadano ją dopiero na początku XX wieku. Z uwagi na piękno tutejszych form, czyli nacieków – stalaktytów i stalagmitów, w latach 80. została ogłoszona pomnikiem przyrody. Zwiedzać ją można od 1995 roku. Chorwacja, a w szczególności Istria mają sporo takich miejsc, ale niewiele z nich jest przystosowanych do zwiedzania z dziećmi. Są schody, poręcze, oświetlenie.
Jaskinia jest głęboka na ponad 130 metrów, ale turystom udostępniono tylko 60 metrów. Zejście jest dobrze przygotowane: są schody, poręcze i oświetlenie. Przede wszystkim zejście jest możliwe tylko z przewodnikiem. Spacer trwa około 30-40 minut, ale przechodzi się przez stosunkowo niewielki kawałek, zwiedza się pięć komnat i jeziorko. Sporo tu opowiadania i pokazywania. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jaskinia nie jest w pełni przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Raczej pod rodziny z dziećmi. Przewodnik poza informacjami geologicznymi pokazuje też różne nacieki. Część z nich ma poważniejsze nazwy, jak Krzywa Wieża z Pizy, cześć jednak ma wywołać uśmiech u najmłodszych. No i jak w wielu jaskiniach, jest tu chłodno. Temperatura to około 14 stopni.
Odmieńce jaskiniowe
W jaskiniach Gór Dynarskich żyje endemiczny odmieniec jaskiniowy (Proteus anguinus). Niezbyt piękny płaz ogoniasty, pozbawiony oczu. Grota Baredine składa się z pięciu komnat i jeziora zamieszkanego przez odmieńce. Można je spotkać nie tylko w tej jaskini, ale w wielu miejscach Bałkanów. Tu w części udostępnionej turystom trzyma się pojedyncze osobniki, by mieli oni okazję je zobaczyć. Najczęściej w jaskiniach w tym rejonie są zbiorniki, gdzie trzyma się te płazy. Taki dobry przykład to choćby jaskinia Postojna.
Jaskinia Baredine: Dojazd i zwiedzanie
Jaskinia jest głębsza niż udostępniony fragment. Niżej schodzą głównie speleolodzy, wymaga to już wprawy. Tam też występuje więcej odmieńców. Oprócz jaskini w kompleksie znajduje się parking, mały bar (kawiarnia), a także powstaje obiekt muzealny ukazujący owady i inne zwierzęta jaskiń. Podczas naszej wizyty wciąż było to jeszcze w powijakach. Za to sprzedają także pamiątki.
Godziny otwarcia i ceny biletów warto sprawdzić na stronie oficjalnej. Kolejne grupy wchodzą tu co mniej więcej pół godziny. Przewodnicy mówią po chorwacku, angielsku, rosyjsku, niemiecku, a nawet możliwe jest znalezienie francuskiego.
Dojazd do jaskini jest dość przyzwoicie oznaczony. Znajduje się ona we wsi Nova Vas. Poza grotą w okolicy jest jeszcze kilka skansenów i innych atrakcji. Sama jaskinia jest przyjemnym miejscem, ale wciąż raczej mniejszym. Chyba nie ma co jej porównywać z tymi słynnymi jaskiniami Słowenii.
Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.
Szlak chorwacki | ||
Jaskinia Baredine |