Cypr Północny – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Cypr Północny odwiedziliśmy ostatnio w listopadzie 2019, wtedy też weryfikowaliśmy informacje na miejscu.
Spis treści
Cypr Północny: Informacje podstawowe
Uwagi ogólne: To dość dziwny twór. Formalnie jest czymś pomiędzy autonomią a strefą okupowaną (choć tam tego nie widać), samozwańcze państwo od 1983 roku. Praktycznie niewiele brakuje do faktycznej niepodległości. Granice są, przejścia są, wydają własne wizy. Niepodległość uznaje jedynie Turcja. Proces ten został zatrzymany wraz z wejściem południowego Cypru do Unii Europejskiej. Od tego czasu status Cypru Północnego pozostaje nieokreślony. Są zarówno czynione starania, by przyłączyć go do południowego, utrzymać „niepodległość” jak i przyłączyć go do Turcji.
Klimat: Śródziemnomorski. Latem oblegany przez turystów. Do zwiedzania doskonale nadają się także jesienne czy zimowe miesiące jak listopad.
Język: Turecki i grecki. Znajomość angielskiego i rosyjskiego również zaskakująco dobra.
Baza noclegowa: Przede wszystkim jest dużo hoteli w klasie turystycznej. Zwłaszcza po sezonie jest w czym wybierać.
Strefa czasowa: UTC + 3, godzinę lub dwie wcześniej niż w Polsce. Brak zmian stref czasowych.
Cypr Północny: Transport
Dojazd: Formalnie na Cypr Północny można dostać się tylko przez Cypr południowy. Jest wiele przejść, zaś ich przekroczenie nie stanowi problemu (także samochodem), o ile przylecieliśmy na Cypr południowy. Na Cypr Północny można też dostać się z Turcji, ale uwaga, wówczas przekroczenie granicy z południowym jest niemożliwe (jak twierdzi np. polskie MSZ, inne źródła sugerują, że dotyczy to posiadaczy paszportów spoza UE). Może być uznawane za nielegalne dostanie się na terytorium kraju, co wiąże się z konsekwencjami.
Samochody i transport: Uwaga: obowiązuje ruch lewostronny.
Drogi są darmowe, wynajęcie samochodu nie stanowi problemu. W większych miastach jedynie parkingi bywają płatne. Większość działa jak na zwykłym Cyprze. Z tym że większość wypożyczalni nie pozwala na przekraczanie granic.
Uber: Nie działa na Cyprze, a taksówki raczej są drogie.
Cypr Północny: Prawo
Wiza: Przydaje się paszport. W przypadku dowodu podobno możliwe jest przekroczenie granicy, ale nawet nie próbowaliśmy.
Przepisy celne: Bardziej jak w Turcji. Dotyczy to choćby podróbek, które można tu kupić, ale wniesienie ich do Unii już będzie problemowe.
Prawo i obyczaje: Nic szczególnego, kraj muzułmański.
Dni wolne: Sobota, niedziela.
Drony: Raczej standardowo. Formalnie regulacje cypryjskie są bardziej restrykcyjne niż tureckie, ale jednocześnie na Cyprze sami podchodzą do nich nierygorystycznie. Więc trzeba unikać tłumów, zabytków i tak dalej.
Bezpieczeństwo w Cyprze Północnym
Szczepienia wymagane: Brak. Ale warto mimo wszystko standardowe na żółtaczkę typu A i B zrobić, a także być zaszczepionym na błonicę, krztusiec i wściekliznę.
Choroby: W teorii nic istotnego.
Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Niska przestępczość, kraj bezpieczny.
Bezpieczeństwo naturalne: Nic istotnego.
Cypr Północny: Płacenie
Waluta: Lira turecka, ale Euro bywa przyjmowane.
Płatności kartą i bankomaty: Płatności kartą jak najbardziej działają. W miejscach turystycznych rozpowszechnione, nie musieliśmy wyciągać lir z bankomatu (te widzieliśmy).
Napiwki: Wskazane jest 10%, czasem bywa doliczane do rachunku.
Ceny ogólne: Jak byliśmy, to ceny były dużo przyjemniejsze niż na samym Cyprze południowym, taniej niż w Polsce.
Prąd i komunikacja w Cyprze Północnym
Internet: Dostęp normalny, żadnych restrykcji i cenzury.
Telefony: Roaming dostępny, ale jak w krajach poza Unią.
Telefon alarmowy: 112
Gniazdka elektryczne: Typ brytyjski, wymagana przejściówka.
Kuchnia Cypru Północnego
Jedzenie wegetariańskie i lokalne specjały: Tu jest więcej kuchni tureckiej. Już nawet w Nikozji Północnej można spokojnie kupić baklawę, chałwę i inne frykasy w sposób taki w jaki sprzedawane jest to w Turcji (sklepiki, nie tylko kawiarnie). Do tego dochodzą falafele i inne tego typu dania.
Alkohol: To znów dość intrygująca kwestia. Nakładanie się dwóch kultur sprawia, że nie podchodzą do alkoholu tak rygorystycznie jak w krajach muzułmańskich. Zresztą w przypadku Turcji też ta polityka w wielu miejscach jest elastyczna. Choć nie należy się spodziewać, że alkohol kupi się wszędzie.
Dostępność barów i restauracji: Tam gdzie żyją z turystyki, nie ma problemu.
Kultura Cypru Północnego
Religia: Dominuje islam.
Ludzie: Turcy, ekspresyjni.
Toalety: Typ europejski, najczęściej.
Drażliwe tematy: Niepodległość, Grecja, wejście do Unii Europejskiej.
Turystyczny niezbędnik
Co warto przywieźć z Cypru Północnego: Podobnie jak z Cypru, miód, zioła, sporo słodkości, w szczególności baklawa.
Oznaczenia i drogowskazy: Czasem ich trochę brakuje, ale jeszcze tragedii nie ma.
Informacja turystyczna i mapy: Tu też jest pewien problem, bowiem to kraj, który żyje w pewnym zawieszeniu. Nie ściąga tylu turystów, ile przybywa na południowy Cypr.
Gdzie szukać informacji: Oficjalna strona to VisitNorthCyprus. Są też polskie strony poświęcone całemu Cyprowi jak choćby Cypr24.eu.
Zwiedzanie Cypru Północnego
Główne cele turystyczne, czyli co zobaczyć na Cyprze Północnym: Nikozja – stolica, inne miejsca: Salamina, Famagusta, Kyrenia, Dipkarpaz.
Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Cypru Północnego: Zrobiliśmy tylko wędrówkę po Nikozji, więc na razie jeszcze nie mamy uwag.
Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.
Szlak północnocypryjski | ||
– | Praktycznie |