Park Narodowy Riła (Национален парк „Рила“) to największy Park Narodowy w Bułgarii. Tu znajduje się górna część masywu Riły, w tym najwyższego szczytu kraju – Musały. Uroku temu miejscu dodają także jeziora, co nie dziwi. Riła to po bułgarsku „góra pełna wody”.
Spis treści
Borowec, bułgarski kurort w górach
Park ma wiele wejść, można tu się dostać od południa, od monastyru Rilskiego. Bardzo popularną miejscowością bazową jest Borowec (Боровец, czasem też Borovets). To centrum sportów zimowych, górski kurort z mnóstwem hoteli i restauracyjek. To też dobre miejsce, by zacząć swoją wędrówkę w kierunku Musały. Do Boroweca można dojechać spokojnie z Sofii, najwygodniej samochodem. Z Sofii jest tu około 70 kilometrów. Można też jechać autobusem do Samokowa i tam się przesiąść na transport do Boroweca. Alternatywą są też wycieczki z Sofii, agencje oferują różne opcje, a Riła, w szczególności rilskie jeziora są bardzo popularne. Wycieczki często są łączone z monastyrem Rilskim.
W Borowecu jest też jedno ułatwienie. Działa kolejka linowa, która zaczyna się w miasteczku i kończy w Jastrebec (Yastrebets), na wysokość jakiś 2369 m. n.p.m. Natomiast należy pamiętać, że odległość od Sofii to jakieś 70 kilometrów, i dużo i mało. W weekend jest tu naprawdę mnóstwo ludzi, którzy próbują wjechać na górę i stamtąd ruszyć w kierunku Musały. Kolejki ustawiają się jeszcze przed uruchomieniem wjazdu. Byliśmy zdziwieni, ilu ludzi tu czekało z samego rana, a specjalnie przyjechaliśmy dzień wcześniej do Boroweca, by ominąć tłumy. Nie dało się, trzeba unikać weekendów.
Plusem jest to, że za bilet można zapłacić kartą płatniczą, co w Bułgarii nie jest rzeczą oczywistą. Kolejka ma swoje lata, ale daje radę. To mniej więcej ten sam poziom, który widzieliśmy w innych miejscach w tym zakątku Europy, czyli choćby Skopje czy Busteni. Nie jest to poziom uzbeckiego Chimgan. Ceny biletów i godziny otwarcia można sprawdzić tutaj.
Park Narodowy Riła: Musała
Z Jastrebeca wiedzie prosta droga na Musałę. Musała (Мусала) to najwyższy szczyt Bułgarii, ale także całego Półwyspu Bałkańskiego. Ma 2925 m. n.p.m. Trasa ta jest popularna także ze względu na jeziora polodowcowe. Choć w całym parku jest ich sporo, niektóre źródła podają nawet ponad sto, to najbardziej znane jest Siedem Rilskich Jezior. Wynika to w dużej mierze z wielkości parku. Ten liczy sobie jakieś 810 km2, co wiąże się z dużą ilością urwisk, jaskiń, jezior i innych formacji na terenie całego parku. Prawdę mówiąc, samych szczytów górskich jest tu ponad sto. To jeden z największych obszarów chronionych w Europie.
Siedem Jezior Rilskich
Jest tu kilka jezior i oczek wodnych. Natomiast te najbardziej znane znajdują się w Dolinie Siedmiu Jezior Rilskich i wszystkie one są polodowcowe. Jeziora noszą nazwy: Oko, Nerka, Łza, Botaniczne, Bliźniak, Dolne i Rybne. Są bardzo czyste i piękne położone.
Wracając na chwilę do Musały: na jej szczycie znajduje się stacja meteorologiczna, najwyższej położona w Europie. Natomiast według legend górę po raz pierwszy zdobył Filip II Macedoński w IV wieku przed naszą erą.
Park Narodowy Riła: Zwiedzanie
Od Jastrebca na Musałę jakąś połowę drogi pokonuje się dość łatwo. Podejście jest łagodne. Mniej więcej do czasu, gdy dojdziemy do pierwszych jezior. Tam też znajduje się schronisko. Potem jest stromo i po kamieniach. Bardziej wymagające podejście. No i warto pamiętać o wysokości, plus zmianach pogody. Jadąc kolejką, Musała jest do zdobycia w jeden dzień, jeśli warunki sprzyjają. Wysokość sprawia, że nawet latem nie jest tu zbyt gorąco. Natomiast już nawet sam spacer do jezior to coś, czego warto się podjąć. Mając czas, kondycję i samozaparcie, w Parku Riła można spędzić kilka dni przemierzając kolejne szlaki. Zaś będąc w pobliżu, dobrze jest wygospodarować trochę czasu, by go choć liznąć.
Jeśli chodzi o górskie klimaty w Bułgarii, to wcześniej byliśmy w Sinite Kamani. Riła jest trudniejsza, ale też widoki zdecydowanie bardziej wynagradzają ten trud.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, polub nas na Facebooku.
Szlak bułgarski | ||
PN Riła | Kamienny las |