Słowenia: Informacje praktyczne

Park Narodowy Triglav, Alpy Juliańskie, Słowenia

Słowenia – kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Słowenię odwiedziliśmy w sierpniu 2023.

Słowenia: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Dawny kraj członkowski Jugosławii, w bloku wschodnim, ale tego raczej nie widać. Ze względu na silne wpływy włoskie i austriackie, był to jeden z pierwszych krajów zza żelaznej kurtyny, który dość mocno zintegrował się ze strukturami europejskimi, choćby przyjmując Euro. Dziś kraj jest często mylony ze Słowacją, także w oficjalnych, politycznych kontaktach.

Klimat: Większa część kraju znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego z zaznaczonymi czterema porami roku, zaś w strefie nadmorskiej występuje klimat śródziemnomorski. Słowenia to kraj wyżynno-górski, zdominowany przez Alpy Wschodnie i występuje piętrowość klimatyczna, co należy wziąć pod uwagę planując wyjazd.

Język: Słoweński. W turystyce angielski, ale też włoski lub niemiecki.

Baza noclegowa: Bez problemu dostępna w typowych portalach no i zróżnicowana. Można szukać niecodziennych miejsc, jak choćby noclegi w winiarniach.

Strefa czasowa: Jak w Polsce.

Słowenia: Transport

Dojazd do Słowenii: Są dwie opcje,: albo samochodem np. przez Czechy i Austrię, albo samolotem. Ruch lotniczy jest obsługiwany przez lotnisko w stolicy kraju, Lublanie (Ljubljanie). Z Polski lata tam bezpośrednio LOT.

Samochody i transport: Część dróg w Słowenii jest płatna, by nimi swobodnie podróżować trzeba mieć e-winietę. Dość dobrze proces jej zakupu jest opisany tutaj.

Jeśli chodzi o transport publiczny, zdecydowanie lepsza jest sieć autobusowa. Tu przede wszystkim działają dwie firmy: Arriva Slovenija oraz Flixbus. Na ich stronach można sprawdzić zarówno rozkład jazdy, jak i bilety.

Połączenia kolejowe są ograniczone, nie dojedzie się nimi wszędzie, ale są dobrym rozwiązaniem na trasie między głównymi miastami. Bilety i rozkład można sprawdzić na stronie kolei.

Wynajęcie samochodu w Słowenii: Standardowe, nie ma żadnych utrudnień. Działają tu popularne sieci wypożyczalni.

Uber: Prawo Słowenii jest dość restrykcyjne, chroni taksówkarzy, więc aplikacje typu Uber raczej niewiele pomagają. Jest za to aplikacja Hopin Taxi, która działa podobnie, ale nie gwarantuje już tak atrakcyjnych cen.

Słowenia: Prawo

Wiza: Nie ma potrzeby, strefa Schengen, podróżuje się bez paszportu.

Przepisy celne: Nic szczególnego, normy unijne.

Prawo i obyczaje: W Słowenii panuje zakaz posiadania broni białej, nawet tej przeznaczonej do obrony.

Dni wolne: Sobota i niedziela. Większe sklepy mogą być zamknięte w niedziele.

Drony: Standardowe przepisy europejskie.

Bezpieczeństwo w Słowenii

Szczepienia wymagane: Nie ma nic wymaganego.

Choroby: Nic istotnego.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: Politycznie jest to jeden z najbardziej stabilnych, żeby nie powiedzieć nudnych, krajów regionu. Słowenia wyszła obronną ręką z rozpadu Jugosławii. Jest również bezpiecznym krajem z niewielkim wskaźnikiem przestępczości.

Bezpieczeństwo naturalne: Natura jest zdecydowanie bardziej zdradliwa. Przede wszystkim góry i zmieniające się warunki mogą tu być dość wymagające. Ale nie tylko, ostatnio Słowenia zmagała się latem z ulewnymi deszczami, które powodowały powodzie.

Słowenia: Płatności

Waluta: Euro.

Płacenie kartą i bankomaty: W większości przypadków można było płacić kartą. Zdarzały się miejsca, gdzie wymagano gotówki.

Napiwki: Nie jest to powszechne. W przypadku dobrej obsługi w restauracji można zostawić 10%, zaś w innych miejscach zaokrągla się.

Ceny ogólne: Bliskość Austrii i Włoch sprawia, że cenowo Słowenia w porównaniu z innymi krajami Bałkanów wypada drogo. Również w porównaniu z Polską jest to raczej droższy kraj (strefa euro).

Prąd i komunikacja w Słowenii

Internet: W większości przypadków korzystaliśmy z internetu w ramach Roam like at home.

Telefony: Roaming działa w ramach Unii Europejskiej. Jednakże w niektórych miejscach sam zasięg był dość słaby lub nawet w ogóle go nie było (głównie górskie przejazdy).

Telefon alarmowy: 112, 113 (policja).

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia słoweńska

Lokalne specjały: Duży wpływ na nią mają przede wszystkim trzy sąsiednie kraje: Włochy, Austria i Węgry. Czasem można nawet poczytać, że Słowenia jest podzielona na strefę pizzy, strefę sznycla i strefę gulaszu. Charakterystyczne dla kuchni słoweńskiej są zupy, a także kiełbasa.

Jedzenie wegetariańskie: Trochę trudne, ale możliwe, nawet jeśli chodzi o lokalne potrawy. Przykładem jest kluski štrukli (ciasto francuskie nadziewane choćby serem, oczywiście to tylko jedna z odmian, mięsne też są).

Alkohol: Przede wszystkim jest to kraj wina. Te dzielą się oczywiście na odmiany i regiony.

Dostępność barów i restauracji: W częściach typowo turystycznych zazwyczaj nie ma z tym problemu, acz choćby w Bovec było zdecydowanie za mało restauracji.

Kultura Słowenii

Religia: Około połowy społeczeństwa to katolicy, ale liczba ta maleje, zaś religia nie pełni istotnej roli w życiu publicznym.

Ludzie: Nastawieni na turystykę, ale często też dość mocno liczący pieniądze, więc czasem ma się wrażenie, że „kroją” turystów.

Toalety: Typ europejski.

Drażliwe tematy: Kpiny z mylenia ich ze Słowacją lub co gorsza – pomylenie ich ze Słowacją.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Słowenii: Przede wszystkim wina, sery, miody.

Oznaczenia i drogowskazy: Raczej dobrze, szlaki też są oznaczone.

Informacja turystyczna i mapy: Tutaj mają trochę do nadrobienia, nawet w miejscach turystycznych czasem brakuje informacji. Z pomocą przychodzą oficjalne strony internetowe albo agencje turystyczne.

Gdzie szukać informacji: Jest sporo serwisów, które koncentrują się na Bałkanach albo samej Słowenii. Oficjalna strona turystyczna: slovenia.info.

Zwiedzanie Słowenii

Główne cele turystyczne, czyli co zobaczyć w Słowenii: Jezioro Bled, Jaskinia Postojna (z zamkiem Podjamskim), okolice rzeki Soca oraz góry dla aktywnie wypoczywających, do odpoczynku Piran czy Koper, z miast Lublana.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Słowenii: Jeśli jedziemy tam samochodem to właściwie wszystko jest łatwo do ogarnięcia, jak już kupi się winietę. Odpada cały transport. Najtrudniejszy moment to szukanie parkingów. W przypadku samolotu można posiłkować się albo Lublaną, albo włoskim Triestem, który jest tuż przy granicy ze Słowenią i stamtąd wyruszyć na zwiedzanie kraju. To członek Unii, więc nie ma tu jakiś szczególnych trudności.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, śledź nas na Facebooku.

Szlak słoweński
Informacje praktyczneJaskinia Postojna
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły