Monako: Informacje praktyczne

Plac pałacowy w Monako

Monako kompendium wiedzy, czyli informacje praktyczne. Monako odwiedziliśmy ostatnio w lipcu 2023.

Monako: Informacje podstawowe

Uwagi ogólne: Państwo-miasto, które słynie przede wszystkim z luksusu i jest wymarzoną destynacją dla wielu. Acz rzeczywistość trochę odbiega od reklam, zaś niewielka powierzchnia jest tym, co sprawia, że ten kraj się dusi.

Klimat: Śródziemnomorski.

Język: Dominuje francuski, ale też włoski i monegaski są językami urzędowymi. W turystyce bez problemu dogadamy się po angielsku.

Baza noclegowa: Dostępna zróżnicowana baza noclegowa, wliczając w to luksusowe hotele. Można znaleźć nocleg przez Booking.com, acz prawdę mówiąc można się posiłkować noclegami we Francji, zarówno niedaleko granicy, jak i nawet w Nicei, bywa taniej.

Strefa czasowa: Jak w Polsce.

Monako: Transport

Dojazd do Monako: Nie ma tu dużego lotniska, więc ruch lotniczy odbywa się przez Niceę, a następnie taksówkami powietrznymi. Z Nicei jednak dużo taniej dotrzeć tu pociągiem, albo autobusem kursującym na trasie Nicea – Mentona. Z Polski można przyjechać samochodem. Taniej wychodzi parkowanie we Francji. Tak na bogato to przypływa się tutaj do portu własnym jachtem lub przylatuje własnym odrzutowcem

Samochody i transport: Powierzchnia całego kraju to 2,02 km², więc choć działa tu komunikacja miejska, dla turystów niespecjalnie jest ona potrzebna. Prawie wszystko można obejść na piechotę. W ramach komunikacji istnieją tu też połączenia statkami, czyli tramwaje wodne (morskie) i można z nich skorzystać jako alternatywy dla wycieczki po Monako. Szczegóły połączeń można sprawdzić tutaj. Poruszanie się samochodem jest korkuje niewygodne z powodu korków w Monako.

Wynajęcie samochodu w Monako: Nie próbowaliśmy, wynajmowaliśmy samochód we Francji i tam został na parkingu.

Uber: Jest formalnie zakazany. Ale czasem te z Francji tu podwożą.

Monako: Prawo

Wiza: Nie jest potrzebna. Państwo jest stowarzyszone z Francją, więc działają tu przepisy strefy Schengen. Przechodzi się przez granicę z Francją i nawet tego nie zauważa.

Przepisy celne: Nic szczególnego.

Prawo i obyczaje: Nic szczególnego.

Dni wolne: Sobota, niedziela.

Drony: Niby można, ale daleko od pałacu i helikopterów, tyle że nie można nagrywać czy robić zdjęć bez zezwolenia, które należy dostać na 15 dni przed. Konieczne jest też ubezpieczenie i certyfikacja.

Bezpieczeństwo w Monako

Szczepienia wymagane: Brak.

Choroby: Brak.

Bezpieczeństwo kryminalne i polityczne: To bezpieczny kraj, nie ma tu dużej przestępczości, stref no-go. Politycznie jest stabilny. Największy problem to ruch samochodowy i przebudowy. W przypadku dróg warto zwrócić uwagę, że nie ma tu wielu świateł, czy przejść ulicę dla pieszych.

Bezpieczeństwo naturalne: Raczej nie ma zagrożeń naturalnych.

Monako: Płatności

Waluta: Unia walutowa z Francją, więc Euro.

Płacenie kartą i bankomaty: W większości miejsc można płacić kartą, bankomaty są dostępne.

Napiwki: Podobnie jak we Francji, raczej doliczają opłatę serwisową, acz oczywiście w bardziej luksusowych miejscach mogą panować inne zwyczaje.

Ceny ogólne: Kraj droższy niż Polska, prawdę mówiąc Lazurowe Wybrzeże we Francji wygląda też trochę taniej, ale tu dużą rolę w różnicach cenowych odgrywają luksusowe miejsca. Zwyczajne restauracje czy bary, będą mieć porównywalne, a czasem nawet niższe ceny niż te w Nicei.

Prąd i Komunikacja w Monako

Internet: I tu jest pułapka, bowiem akurat w kwestii roamingu ten kraj pozostaje poza Unią Europejską. Więc koniecznie trzeba wyłączyć przesył danych (i to jeszcze przed granicą), inaczej zostaniemy skasowani. Byliśmy jeden dzień, obyło się bez sprawdzania Internetu, można skorzystać z wifi w restauracjach.

Telefony: Roaming działa, ale jest płatny. Lepiej wyłączyć przesył danych jeszcze we Francji.

Telefon alarmowy: 112, 17 – policja, 18 – straż pożarna.

Gniazdka elektryczne: Jak w Polsce.

Kuchnia monakijska

Lokalne specjały: Przede wszystkim jest tu sporo wpływów kuchni francuskiej i włoskiej. Lokalne dania są często oparte na rybach np. brandamincium (czyli potrawa z dorsza).

Jedzenie wegetariańskie: Z typowych lokalnych to barbagiuan, czyli pierożki (w stylu ravioli) nadziewane botwiną, czy serem. Natomiast w praktyce zostaje kuchnia włoska.

Alkohol: W kraju produkuje się piwo – Brasserie de Monaco (to browar restauracyjny) i likier z pomarańczy L’Orangerie.

Dostępność barów i restauracji: Nie ma z tym problemów, to bardzo, ale to bardzo turystyczne miejsce. Bardziej miejscówka w stylu Capri, gdzie wszystko jest pod turystów.

Kultura Monako

Religia: Dominuje katolicyzm, który jest tu religią państwową.

Ludzie: Ciężko spotkać prawdziwych obywateli Monako. Podobnie jak w przypadku Luksemburgu w usługach pracują tu przede wszystkim cudzoziemcy.

Toalety: Typ europejski.

Turystyczny niezbędnik

Co warto przywieźć z Monako: Ludzie przywożą głównie towary luksusowe, czyli biżuterię, czy wyroby skórzane, względnie pamiątki z lokalnymi symbolami.

Oznaczenia i drogowskazy: Raczej dobre, główne punkty są oznaczone. Problemem są raczej przebudowy, które utrudniają nawigację.

Informacja turystyczna i mapy: Prawdę mówiąc na takie miejsce raczej jest tego mało. Ale cóż, nastawiają się na bogatych turystów, którym consierge wszystko załatwi.

Gdzie szukać informacji: Choćby na oficjalnej stronie turystycznej

Zwiedzanie Monako

Główne cele turystyczne, czyli co zobaczyć w Monako: Cały kraj, więc tu zdecydowanie najważniejsze zabytki w mieście.

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd do Monako: Najłatwiej polecieć do Nicei i stamtąd przyjechać pociągiem lub autobusem. Warto zarezerwować wcześniej wejście do pałacu. Resztę można obejść piechotą.

Jeśli podobał Ci się ten wpis, śledź nas na Facebooku.

Szlak monakijski
Informacje praktyczne Monako – Monte Carlo
Share Button

Komentarze

Rekomendowane artykuły