Jedną z bardziej nietypowych, wyróżniających się atrakcji bułgarskiej riwiery jest Kamienny Las (bułg. Побити камъни) czasem nazywany i u nas Pobiti kamyni, Pobiti Kamani, Pobitite Kamuni lub Dikilitasz, czy Kamienna pustynia, ew. z ang. Stone Forest. To naturalna formacja skalna mocno przypominająca drzewa, stąd właśnie skojarzenie z lasem.

Co warto zobaczyć w Pobiti kamyni?
Bułgarska pustynia Pobiti kamyni (Kamienny las)
Jedyna bułgarska pustynia zajmuje obszar 13 km². Wraz z pustynią Tabernas są to wyłączne obszary pustynne w Europie, które powstały w sposób w pełni naturalny. W przypadku choćby naszej rodzimej Pustyni Błędowskiej proces był bardziej skomplikowany. Tu w Pobiti Kamyni mamy sporo piasku, niewielką roślinność i skały, które mocno się wyróżniają. Mają one formę kolumn, często liczących między 5 a 7 metrów wysokości oraz od 30 centymetrów do jakiś 3 metrów grubości. Ich liczba sprawia wrażenie, jakbyśmy znajdowali się w lesie, a one same przypominają trochę pnie. Nie wygląda to jak skalne miasta czy kolumny w Kapadocji, faktycznie przypomina to skamieniały las, czyniąc to miejsce unikalnym, nie tylko na mapie Bułgarii.

Pomijając skały, do których wrócimy, warto na chwilę zatrzymać się przy ekosystemie pustynnym. Ten jest tu także wyjątkowy. Rośnie tu ponad 200 gatunków roślin, występuje 7 gatunków ssaków i ponad 20 ptaków. To jedna z przyczyn, dla których uznano w 2002 roku ten teren za Pomnik Przyrody.

Kamienny las, niezwykłe formacje skalne
Skalne formacje w kamiennym lesie budziły zainteresowanie ludzi od lat. Niestety w dawnych czasach pomogli oni w niszczeniu tego miejsca, przewracając część kolumn. Do tego nie trzeba wielkiej siły, bowiem podłoże piaskowe nie sprzyja stabilności. Dodatkowo część z nich zostało poprzesuwana, stąd widać choćby kamienne okręgi. To miało swoje odbicie we wczesnych teoriach naukowych. Rosyjski archeolog Tieplakow w 1829 roku wysunął tezę, że mogą być to pozostałości jakiejś antycznej budowli. Trochę coś w stylu Stonehenge czy jeszcze bardziej Zorac Karer, ale już dawno wykluczono te hipotezy.

Dziś większość przychyla się do tego, że proces powstawania tego miejsca był nie tylko zdecydowanie bardziej skomplikowany, ale rozłożony w czasie. Składał się z kilku nakładających się zdarzeń, które odpowiadają za unikalność Kamiennego lasu. Zaczęło się od tego, że było to coś w stylu rafy koralowej. Wapień osadowy tworzył się na piasku. Potem następowało strącenie i utlenienie części węglanu wapnia, a z powodu niejednorodności osadu zaczęły powstawać kolumny. Na koniec dochodziła jeszcze erozja. Zresztą po wielu przewróconych (i nie tylko) kolumnach widać, że w środku są one puste.

To oczywiście tylko jedna z teorii naukowych. Tu do dziś nie ma zgodności, jak dokładnie powstał ten fenomen, ani nawet kiedy. Zakłada się, że formował się około 50 milionów lat temu i przez jakieś 10 milionów lat. Do tego jeszcze dochodzą legendarne opowieści, z pałacem Posejdona na Atlantydzie włącznie. Cóż, fenomen ten jeszcze długo będzie zastanawiać naukowców.

Zwiedzanie Pobiti kamyni / Kamiennego lasu
Kamienny las wygląda najładniej o wschodzie i zachodzie słońca. Za to w dzień można zobaczyć tu dodatkowe atrakcje, jak otwór w skale, który rzuca cień w ten sposób, że przypomina on serce. To lepiej zobaczyć bliżej południa. Podobnie jak to ma miejsce w Skalnych Miastach (Błędne Skały, czy Adrspachy) tak i tu część formacji została nazwana po skojarzeniach kształtów, najczęściej do zwierząt. Ale uwaga: te nazwy i dopasowania są dostępne jedynie w przewodniku, który można kupić w sklepiku. Można nabyć także wersję polskojęzyczną. Nie ma natomiast tu żadnych tabliczek. Ewentualnie zostaje wynajęcie przewodnika, co w normalnym okresie także jest tu możliwe.

Przy wejściu do Kamiennego lasu znajduje się sklep z pamiątkami i wejściówkami. Tam także jest kilka tabliczek z informacjami o tym miejscu. Nie ma ich poza budynkiem. Samo oglądanie formacji skalnej nie jest w żaden sposób zorganizowane. Nie ma tu ani szlaków, czy kierunku zwiedzania, ani nawet ścieżek. Spacerujemy pustynią podchodząc do kolejnych „drzew”.

Obszar, na którym znajdują się skały, jest stosunkowo niewielki (to nie jest 13 km²) i godzina na obejście i nacieszenie się tym miejscem z pewnością starczy. Acz warto dodać, że mimo, iż formalnie jest to miejsce chronione, to Bułgarzy organizują tu sobie pikniki, a nawet ogniska. Oczywiście poza godzinami oficjalnego otwarcia.

Dojazd do Kamiennego lasu
Pobiti Kamani znajdują się kilkanaście kilometrów od Warny, natomiast nie ma co liczyć na zorganizowany transport publiczny. Pozostaje znaleźć wycieczkę lub samochód (wynająć lub wziąć taksówkę). Dojazd jest prosty, oznaczenia niezbyt liczne, acz wystarczające. Wejście jest płatne, ale tylko w godzinach pracy, czyli gdy ktoś tu jest. Ponieważ teren nie jest ogrodzony, nie ma bramek czy płotu, poza godzinami pracy wchodzi się tu za darmo. W lecie jak tu byliśmy, bilety sprzedawano do 19:00. Parking znajduje się tuż za wejściem w kierunku na Sofię.

Kamienny las to bardzo nietypowe miejsce. Napawanie się tym cudem natury, skalnym lasem raczej nie zabierze dużo czasu. Natomiast będąc w okolicy Warny z pewnością jest to miejsce, do którego warto dotrzeć, właśnie dlatego, że jest tak inne i unikalne.

Jeśli chodzi o ten region z takich lokalnych skalnych formacji warto też wspomnieć o Kamiennych lalkach w Macedonii Północnej.

- Najłatwiej dotrzeć z Warny.
- Na zwiedzanie Kamiennego lasu potrzeba około godziny.
- Samochód by objechać okolicę można wynająć tutaj.
- Wycieczek po okolicy można szukać na GetYourGuide.
- Jeśli spodobał Ci się wpis śledź nas na Facebooku, podziel się wpisem lub zapisz do newslettera.
Bulgaria | ||
Pobiti kamyni | – |