Za miejscowością Tatawin znajduje się jeszcze jakiś czas temu trochę zapomniany Ksar Ouled Soltane lub w innej transkrypcji Ksar Aulad Sultan czy nawet Ksar Oulet Soltane (arab. قصر أولاد سلطان). Kiedyś ta ulokowana na wzniesieniu budowla przyciągała turystów ze względu na dobry stan, więc była to samodzielna atrakcja. Oczywiście do czasu, aż pojawił się tu George Lucas i nakręcił „Gwiezdne Wojny: Część I: Mroczne widmo”.
Spis treści
Tatawin (Tatouine) w Tunezji
By dotrzeć do ksaru należy udać się w okolicę miejscowości Tatawin (arab. تطاوين). Miasto to wzniesiono u źródeł wody pitnej, dzięki czemu w czasach francuskich było to bardzo ważne strategicznie miejsce. Stacjonował tu na stałe oddział wojska, zaś czasem Tatawin nazywano bramą na pustynię. Zaś w języku Berberów oznacza ono zarówno oczy, jak i źródło wody.
Ksar Ouled Soltane i „Gwiezdne Wojny”
W okolicy miasta Tatawin (arab. تطاوين) znajduje się kilka ksarów, w tym Hadada i oczywiście Ouled Soltane. Oba zostały wykorzystane przez filmowców, ale powiązania okolicy z kinem i jeszcze bardziej z „Gwiezdnymi Wojnami” są dużo bardziej zauważalne. Francuska nazwa miasta to Tataouine. George Lucas choć nie kręcił tu „Nowej nadziei” to jednak lokacje filmowe (np. w Matmacie) znajdują się dość blisko, zaś zbieżność nazw z pustynną planetą Tatooine, na której się dzieje nagrywana w Tunezji akcja, sugeruje inspirację.
Nic dziwnego, że fani sagi zatrzymują się już przy tabliczce z nazwą miasta (poza arabską jest też napis po francusku). Swoją drogą nazwa ta także pojawiła się w kinowym „Z archiwum X” jako Foum Tataouine (tak też określano to miasto). Tu jakoby obcy prowadzili eksperymenty.
Wszystkie trzy ksary (także ten w Madaninie) posłużyły Lucasowi w uwierzytelnianiu Mos Espy. Choć dość sporą scenografię wzniesiono na pustyni Szatt al-Gharsa, to jednak reżyser chciał mieć kilka prawdziwych budynków w filmie. To właśnie w Oulet Soltane widzimy sceny przy domu Shmi Skywalker, wszystkie ze schodami i staniem blisko wejścia kręcono albo tu, albo w zdecydowanej większości po drugiej stronie Tatawin, czyli w ksarze Hadada. Ksar Oulet Soltane jest też wyższy, więc został też wykorzystany jako tło kwater niewolników. Zdjęcia przede wszystkim wykorzystywano przy ożywianiu tła scen nagranych w innych miejscach.
Ksar Ouled Soltane: Zwiedzanie i dojazd
Sam Ksar Oulet Soltane składa się z dwóch dziedzińców, wokół których wznoszą się budynki, a w nich izby zwane ghorfa. To właśnie tradycyjne izby, w których Berberowie trzymali zbiory i kosztowności. Nałożenie się wielu takich struktur tworzy ksar. Swoją drogą słowo „ghorfa” zawitało także na Maltę, gdzie może oznaczać samotny pokój, czy sypialnię.
Dziś do tego miejsca przybywają w miarę licznie turyści, nie ze względu na film, a z powodu bardzo dobrze zachowanego ksaru, który robi duże wrażenie. Podczas naszej wizyty, wciąż była to jeszcze całkowicie darmowa atrakcja, którą nikt z Tunezyjczyków się specjalnie nie interesował. W jednym miejscu była tylko barierka, by nie wchodzić do lekko walącej się części.
Jeśli spodobał Ci się wpis, polub nas na Facebooku.
Szlak tunezyjski | ||
Ksar Oulet Soltane |
||
Szlak filmowy | ||
Ksar Oulet Soltane |