W roku 2000 na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano chińskie Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów i Jaskinie Smoczych Wrót (chiń. upr. 龙门石窟), czasem też groty Longmen lub groty w Longmen. Nazwa mówiąca o dziesięciu tysiącach jest oczywiście myląca, bo Buddów jest znacznie więcej . Wynika z mnóstwa małych i dużych wyrzeźbionych w skale posągów. Wydawało się, ze trudno je zliczyć, początkowo uznano, że 10 tysięcy to dobry szacunek. Weryfikacji udało się dokonać po raz pierwszy w latach 1915-1916, wówczas naliczono przeszło 97 tysięcy figur Buddy. Jak się okazało popełniono błędy. Późniejsze ponowne, ale też dokładniejsze liczenie wykazało, że jest ich 142289. To dość imponująca liczba.
Spis treści
Skalne miasto Longmen
Posągi mają różną wielkość. Kilka jest potężnych, mierzą nawet do 17 m wysokości, ale wiele z nich jest naprawdę bardzo małych, wielkości paznokcia (jakieś 2,5 cm). Wykuto je w 2345 jaskiniach, większość z nich to płaskorzeźby. Dodatkowo w okolicy znajduje się przeszło 2,5 tysiąca stell i inskrypcji. Kiedyś istniało tu także wiele pagód. Wapienne skały i jaskinie, w których wykuto rzeźby ciągną się wzdłuż rzeki Yi He, sprawiając, że okolica wygląda bardzo interesująco. Z oddali przypomina to trochę skalne miasta.
Jaskinie Longmen: krótka historia
Rzeźby zaczęły powstawać w jaskiniach Longmen około roku 494, wraz z przeniesieniem przez cesarza Xiaowena stolicy do Luoyang (odległe około 12 kilometrów). Podobizny Buddów miały najczęściej znaczenie wotywne, ich wielkość miała związek chociażby z zamożnością składającego wota. W każdym razie ilość płaskorzeźb się powiększała, a proces ten trwał do IX wieku.
Zwiedzanie Grot Dziesięciu Tysięcy Buddów
Groty te najłatwiej porównać ze skalnymi miastami. Choć oczywiście nie jest to ani fenomen naturalny, ani miejsce, gdzie mieszkali ludzie. Jednak zwłaszcza z daleka, groty w których rzeźbiono figurki wyglądają jak miasto wykute w skale. Warto dodać, że w Chinach są też dwie inne jaskinie określane jako Jaskinie Tysiąca Buddów. Pierwsza znajduje się w Mogao pochodzi z czasów dynastii Tang, druga zaś jest w Bezekliku i również pochodzi z tamtego okresu.
Teren nie jest duży, więc groty można przejść oczywiście dość szybko. Co widać patrząc np. na przyjeżdżające wycieczki, które po zatrzymaniu się przy kilku jaskiniach wracają. Natomiast Longmen można spokojnie eksplorować własnym tempem. Jest tu sporo zakamarków. Od wejścia idzie się prosto i po prawej stronie są jaskinie. Gdy się skończą można wrócić, albo przejść na drugą stronę rzeki. Wymaga to trochę wspięcia się na wzniesienie (nie jest trudne, w końcu wiedzie tędy normalna droga). Stąd można oglądać groty w całej okazałości z oddali. Wskazane jest zabranie ze sobą wody.
Dojazd do Longmen
Obecnie najlepiej jest tu dojechać bezpośrednio z Louayangu. Spod dworca kolejowego kursuje bezpośrednia linia autobusowa – 81. Można też próbować dojechać samochodem czy taksówką, ew. znaleźć inną wycieczkę.
Przy tak wielkiej ilości rzeźb właściwie nie da się obejrzeć dokładnie wszystkich. Jednak jest to wielce interesujące miejsce, warte zobaczenia, lub raczej skosztowania i poczucie tego imponującego zabytku. Niestety mało u nas znanego.
Jeśli spodobał Ci się ten wpis, polub nas na Facebooku.
Inne mistyczne miejsca znajdziesz na szlaku religijnym | ||
Longmen, czyli Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów |
||
Więcej na szlaku chińskim | ||
Longmen, czyli Groty Dziesięciu Tysięcy Buddów |