Jadąc z południowo-zachodniej Albanii w okolice Jeziora Ochrydzkiego (np. Pogradec lub Ochryda) nie w sposób nie zatrzymać się w miejscowości Korcza (alb. Korçë, Korça). Jest to ósme miasto w Albanii; szczyci się jednym zabytkiem, dla którego warto zrobić postój w Korczy. Choć zabytek ten nie jest tak naprawdę jeszcze zabytkiem, tylko stosunkowo nową budowlą. W dodatku, co akurat może być ciekawym doświadczeniem, jest to Albania wciąż nieskażona turystycznie.
Spis treści
Historia Korczy
Korcza powstała mniej więcej w XV wieku. Związane jest z albańskim urzędnikiem na dworze sułtana, imieniem Iljaz Mirahori. Za swoją służbę dostał w posiadanie ziemię i kilka wiosek w okolicy obecnej Korczy.
Dość znaczące było to, że Korcza znajdowała się na terenach, gdzie ścierały się granice. Były tu silne wpływy greckie, była to ostoja chrześcijaństwa na terenach islamskich. Więc zanim Korcza stała się częścią Albanii, po upadku Imperium Osmańskiego były różne pomysły, w tym włączenie jej w granice Bułgarii, nie mówiąc już o Grecji. Losy tych terenów były jednak burzliwe. Grecy faktycznie przez pewien czas zarządzali miastem, podczas I wojny światowej także Francuzi. To właśnie wtedy, dzięki powstaniu albańskiemu, Korcza wpierw stała się niezależnym państewkiem, później została włączona do Albanii. Ale Republika istniała pod egidą Francji. Korcza to taki mały kocioł bałkański, jeśli chodzi o wpływy kulturowe. W tym wszystkim, prócz Albanii, Grecji, czy Turcji nie można pominąć Macedonii Północnej, której bliskość także odgrywała tu pewną rolę i skąd pochodzi część obywateli.
Łatwo się domyśleć, że w walkach dość mocno ucierpiała. To nie jest miasto z dużą liczbą zabytków. Raczej ogląda się je jak typową albańską mieścinę, naznaczoną przez komunizm. Warto to zobaczyć, ale nie ma sensu spędzać tu zbyt wiele czasu.
Korcza: Centrum
W centrum znajduje się bazar i kilka zabytków. Najstarszy jest Meczet Iljaza Mirahori (Xhamia e Iljaz Mirahorit) zbudowany na cześć założyciela miasta. Zresztą bej Iljaz odpowiadał za jego zbudowanie. To niewielka budowla z lat 1494-1496, jednocześnie jeden z najstarszych meczetów w całej Albanii.
Korcza: Sobór Zmartwychwstania Pańskiego
Jednak najważniejszym zabytkiem jest dość nowy budynek. To Sobór Zmartwychwstania Pańskiego (Katedralja “Ngjallja e Krishtit”). To jedna z największych świątyń Albańskiego Kościoła Prawosławnego. Powstał w 1995 roku i miał być symbolem odrodzenia się Albanii. Pieniądze na jego budowę płynęły tak z albańskiej diaspory jak i z Grecji. Poprzednią katedrę w Korcze zrównali z ziemią komuniści w 1968. Nowa świątynia jest nie tylko siedzibą biskupa, ale też jednym z najbardziej okazałych soborów w całym kraju.
Sobór wyróżnia się na tle miasta i jest jego symbolem. Znajduje się w samym centrum Korczy. Obok niego rozciąga się deptak i stare zabudowania, które tworzą bazar. Przez lata był on bardzo zaniedbany, dopiero stosunkowo niedawno zabrano się za jego rewitalizację.
Zwiedzanie i inne atrakcje Korczy
W mieście znajduje się też potworek, czyli wieża widokowa z czasów komunistycznych. Warto też wspomnieć o browarze Korcza (Birra Korça). Jest on najstarszy w Albanii, a piwo z niego jest dość popularne w całym kraju. Dodatkowo corocznie w Korczy organizowane jest święto piwa.
W czasie naszej wizyty Korcza wciąż jeszcze nie odzyskała należnego miejsca wśród turystów. To raczej lokalne, albańskie miasteczko, które ma aspiracje i kto wie, może kiedyś, gdy już centrum będzie żyło trochę inaczej, faktycznie będzie to ciekawe miejsce dla turystów. Obecnie to dobre miejsce, by się zatrzymać, zobaczyć sobór, rzucić okiem na okolicę. Ewentualnie coś zjeść, bowiem ceny tu są bardzo przyjazne dla turystów, a potem pojechać dalej.
Jeśli podobał Ci się ten wpis, śledź nas na Facebooku.
Szlak albański | ||
Korcza | Saranda |